Drobná vráska, pokles napnutí pleti nebo hyperpigmentace nemusí být znakem stárnutí, ale je projevem určité lokalizované poruchy. Vlastní stárnutí je zákonitý biologický proces a probíhá z biologického pohledu od početí. Kombinací vnitřních a vnějších faktorů vede k typickým projevům stárnutí organizmu. Jedním z projevů jsou i změny v kůži. Důležitou roli v procesu jejího stárnutí hrají hormony. U žen je tento proces zvýrazněn nástupem a průběhem menopauzy.

U mužů probíhá hormonální přestavba méně intenzivně, ale se stejným výsledkem. Kolem 55. až 65. roku dochází k postupnému útlumu činnosti mazových žláz. Snižuje se schopnost obnovy rohové vrstvy pokožky a významné změny nastávají i ve škáře. Vlivem řady vnitřních faktorů dochází k útlumu tvorby kolagenových vláken a ke snížení obsahu síťujicích látek např. kyselina hyaluronová. Důsledkem je viditelný pokles elasticity kůže, který se projevuje nejdříve v partiích kolem očí, na čele, později na krku a dekoltu.

Typické projevy

Pokles napnutí pleti, vytvořená kožní řasa se neochotně vrací do původního tvaru, rozvoj mimických vrásek nejen kolem učí na mezi obočím, ale výrazněji na čele a kolem úst. Známky ochabnutí pleti na krku a dekoltu, výraznější zvýšení počtu hyperpigmentací, změna barvy vlasů.

Typický věk

Rozvinuté projevy od 60. roku výše, ale velmi záleží na genetických dispozicích a vztahu k pleti.

Převažující pohlaví

Obě pohlaví shodně

Rizikové faktory

Za hlavní rizikový faktor pokládáno neúměrné opalování. Nevhodně dlouhý pobyt na slunci vede postupně ke ztrátě elasticity a k celkovému zhrubění pleti. Na pokožku působí nepříznivě i dlouhodobý stres, kouření, pravidelné pití alkoholu, nedostatek spánku a pohybu.

Léčba

Možnosti jsou dnes velmi široké - počínaje aplikací butulinotoxinu a výplní, přes mezoterapii až chirugickému liftingu a laserové dermochirurgii.

Kosmetická péče

  • Přípravky proti stárnutí pleti a pro pleť se známkami stárnutí tvoří nejvíce prodávanou skupinu kosmetických přípravků.
  • Obsah UV filtrů v denních kosmetických přípravcích by měl být samozřejmostí. Vhodné jsou především fyzikální UV filtry (oxid titaničitý, oxid zinečnatý). Všechny denní krémy SynCare obsahují tyto fyzikální filtry a jejich síla je v rozpětí SPF 8 až 10, což bohatě postačuje na denní ochranu.
  • Výhodné je zralou pleť dobře hydratovat a používat masky, popřípadě před tím aplikovat sérum.
  • O zralou pleť je nezbytné pečovat denně, pravidelně.
  • Nezastupitelnou úlohu při tom hrají denní ochranné a noční výživné krémy řady.
  • Proti viditelným mimickým vráskám se v poslední době používají přípravky s obsahem látek podobných butulinotoxinu, ale bez jeho nežádoucích účinků. Moderní je především látka Argireline.
  • V některých případech je nezbytných rychlý účinek (kina, divadla, jiné společenské akce). Pro takové účely existují rychle působící látky pro uvolnění vrásek – například SynCareAmputoxin.
  • Profesionální salonní péče proti vráskám a stárnutí může být ještě širší a sestává například z dermarollerové mezoterapienebo zpeelingu ovocnými kyselinami.
Akční nabídky

Akce

 

Královské balíčky https://kralovskapece.cz/e-shop/kralovske-balicky