Citlivá pleť netvoří jednoznačný typ pleti. Senzitivní pokožkou může být pleť mastná i suchá, kůže dětí i seniorů. V mnoha případech nelze zcela odlišit subjektivní pocity klienta od objektivních známek dráždění. Citlivá pleť tak není stav, který musí být patrný při každém kosmetickém ošetření, ale často se projeví až po něm. Hranice mezi již abnormálně citlivou pleti a normou je individuální.

Stav nepříjemných pocitů, které spojujeme s citlivostí, může být vyvolán i nevhodnou kosmetickou péčí nebo jiným drážděním pleti. Suchá pokožka, která je ošetřována přípravky s vysokým obsahem nevázané vody nebo například s etanolem, může reagovat začervenáním, svěděním a jinými nepříjemnými pocity, aniž by byla primárně citlivá. U 30% osob bylo zjištěno, že citlivost pleti je pravděpodobně vyvolána nevhodnými kosmetickými přípravky a u 7% bylo jako příčina určeno zaměstnání. Citlivá pleť není sama o sobě pletí alergickou, ale dlouhodobé alergické reakce, zvláště atopická dermatitida, zpravidla vedou ke zvýšení citlivosti pleti.

Prokázanou objektivní citlivost pleti lze považovat za hranicí zdravé a již nemocné kůže. Tím spíše, že přesná příčina nemusí být nikdy zjištěna. Zatímco u kožních alergických reakcí pozorujeme zapojení složek specifických složek imunity, u prosté citlivosti tyto znaky chybí. Míra zvýšené citlivosti pleti může nabývat různé intenzity dle ročního období ale také psychického stavu postižené osoby. Za vystupňované projevy zvýšeně citlivé pleti pokládáme kontaktní iritační dermatitidu, která je vždy vyvolána aplikací nevhodné kosmetiky nebo jiné látky na zvýšeně vnímavou pleť. Citlivou pokožku lze rovněž "vypěstovat" nevhodnou péčí včetně stavů přepečování, nadměrným opalováním, mechanickým drážděním například při odstraňování komedonů nebo opakovanou aplikací dráždivých a vysušujících chemických látek.

Některá místa kůže jsou svojí polohou a charakterem předurčena k tomu, aby byla přirozeně více citlivá – vnímavá k látkám a okolnímu prostředí. Platí to zejména o pokožce okolo očí, rtů, o intimních partiích a o kůži malých dětí. Při používání kosmetiky zvláště v těchto případech musíme dbát zvýšené opatrnosti. Zcela vylučujeme parfémovanou kosmetiku a přednost dáváme kosmetice bez konzervačních látek. Jako vhodné se jeví přípravky certifikované jako BIO bez konzervace, parfémů a syntetických barviv.

Typické projevy

Pleť může být suchá i mastná, často se na ní objevují šupiny, bývá přítomné začervenání. Klient si často stěžuje na nesnášenlivost prakticky na všechny kosmetické přípravky, mívá pocity svědění, pálení, píchání až bodání.

Typický věk:

Jakýkoli věk, nejčastěji v mezi 20. a 30. rokem a dále v době nástupu menopauzy.

Převažující pohlaví

Mírně převažují ženy

Rizikové faktory

Vrozená dispozice, práce s dráždivými látkami (stavební materiály, silné kyseliny nebo zásady, organická rozpouštědla, prašné prostředí, křída). Nevhodně volená kosmetika pro daný typ pleti.

Kosmetická péče

Při stanovení diagnózy citlivé pleti je důležité vybrat si správě kosmetiku a vyvarovat se rizikovým postupům a látkám. Nezbytná je spolupráce lékař – kosmetička – klientka/klient. Citlivá pleť má i další vlastnosti. Může být suchá, mastná, zralá atd. Pro ošetření citlivé pleti platí zásada – méně je více. Pro výběr kosmetiky jsou vhodné vzorky, které je nezbytné zkoušet několik dnů - důležitá je opakovaná aplikace. 

Akční nabídky

Akce

 

Královské balíčky https://kralovskapece.cz/e-shop/kralovske-balicky