Míčková facilitace je pomocná fyzioterapeutická metoda, která účinně podporuje léčbu alergických, respiračních a ortopedických onemocnění a dále urychluje léčbu u poúrazových stavů u dětí i dospělých. Pomáhá také od vadného držení těla a dětských skolióz.
Míčková facilitace neboli též míčkování znamená masáž pomocí molitanových míčků, která se aplikuje na přesně vymezených drahách hrudníku, zad a obličeje. Tím dochází k prokrvení a povzbuzení povrchních vrstev i hlouběji uložených tkání, k tlaku na akupresurní body a tudíž reflexní cestou k aktivaci orgánů, které se podílejí na dýchání.
Kromě zlepšení dýchání, které přechází z povrchního na hlubší, u převážné většiny klientů na břišní, má správně prováděná metoda za následek i celkové zlepšení držení těla.
Obličejová sestava má své opodstatnění u zánětlivých procesů vedlejších obličejových dutin (doléčení nikoliv akutní stadium ! ) a při všech typech rýmy. U sezónních alergií se provádí preventivně 1-1,5 měsíce předem. Kromě těchto onemocnění lze míčkovou facilitaci využít k omlazení obličeje a zmírnění kruhů pod očima.
Míčková facilitace v oblasti ucha se využívá při tenzích v této oblasti, zalehlé uši, hučení v uších, pískoty, vrzoty a při tinnitu.
V oblasti krku se užívá jako prevence při laryngitidách, při bolestech v krční oblasti nebo při zarudnutých mandlích či bolestech hlavy.
Sestavu hrudníku a zad je vhodné provádět u astmatiků a pacientů s častými bronchitidami ( ideálně 3-4x týdně po dobu 2-2,5 měsíce). U pylových alergií je důležité „nasadit“ tuto léčbu alespoň 1,5 měsíce před pylovou sezónou.
Konečným výsledkem je zmírnění průběhů i častosti onemocnění, ztráta pohotovosti k astmatickým záchvatům, pomoc při rozdýchávání dušnosti a potřebě vykašlávání.
Autorkou míčkování je rehabilitační sestra a fyzioterapeut paní Zdena Jebavá.